Topluluk Şefi


Kenan ÇİMTAY

1963 Yılında Elazığ’da doğdu. İlköğretim ve lise tahsilini Elazığ’da tamamladı. 1978 Yılında amcasının icra ettiği kemana ilgi duyarak bu enstrüman üzerinde yoğunlaştı. Böylece herhangi bir destek almadan keman çalmayı öğrendi. 1981 Yılında Elazığ Musıki Cemiyeti Sanat Müziği Korosuna keman icracısı olarak kabul edildi. Bundan sonraki yıllarda cemiyetin tüm konser faaliyetlerinde maestro keman olarak görev yaptı. 1985 Yılında Musıki Cemiyeti Keman Kürsüsü öğretmenliğine getirildi.

1987 Yılında Ankara Silahlı Kuvvetler Armoni Mızıkası Komutanlığı “Moral Ekibinde” vatani görevini tamamladı. Sanatçı azmi ve gayretli çalışmaları neticesinde Klasik Türk Musıkisi ve Türk Halk Musıkisi nota, nazariyat, usul ve solfejlerini öğrendi. 1991 Yılında Elazığ Devlet Korosuna Keman Sanatçısı olarak atandı. Yıllar içerisinde Elazığ Musıki Cemiyeti Yönetim Kurullarında, Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. 1994 Yılında Elazığ Musıki Cemiyeti Tasavvuf Musıkisi Topluluğunu oluşturarak Elazığ’da ilk sayılabilecek bir Tasavvuf Musıkisi konserinin şefliğini ve solistliğini yaptı.

2005 Yılında kuruculuğunu ve şefliğini üstlendiği “Otantik Kürsübaşı Topluluğu” ile birlikte İstanbul Cemal Reşit Rey ve Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi konser salonlarında mahalli konser faaliyetlerinde bulundu. Ayrıca 2009 Yılında Malatya Sabancı Kültür Merkezi konser salonunda “Fırat’ın İki Yakası” isimli Malatya ve Elazığ türkülerinden oluşan konserin şefliğini yaptı.

2010 Yılında Elazığ Müftülüğü Tasavvuf Musıkisi Topluluğu’nu kuran sanatçı bu toplulukla birlikte Kutlu Doğum Haftası, Çanakkale Şehitleri’ni Anma ve Muharrem Ayı etkinlikleri kapsamında toplam 12 konser gerçekleştirdi ve bu konserlerin şefliğini yaptı.

Sanatçının uzun yıllar süren çalışmaları sonucunda, kaynak eser niteliği taşıyan “HİKAYELERİ VE MAKAMLARIYLA HARPUT MUSIKİSİ NOTA ALBÜMÜ” isimli el yazması kitabı yayımlanmış ve Harput Musıkisi otoritelerince büyük takdir toplamıştır.  Halen Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği ve Kürsübaşı Topluluk Şefi  görevini sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Şef Yardımcısı

Jale Serap ADEM

Ses Sanatçıları

Cihat BAŞKIRAN

Deniz BUDAN

Duygu TÜRKMEN

Elif Buse DOĞAN

Emrah UYSAL

Erdal ÖZER

Faruk ŞEKER

Ferahnaz YALÇIN

Funda KOVA

Hüseyin BUDAN

Lokman ÖZDEMİR

Mahmut Veysel TİRYAKİ

Mircan ÖZEL

Onur YENİGÜN

Rabia KOŞAR

Züleyha ORTAK

Kanun

Jale Serap ADEM

Numan TUNCER

Keman

Orhan ÇİMTAY

Çello

M.Fatih KARAKAN

Klarinet

Yusuf UĞRAŞ

Ney

Ozan TANELİ

Ritm

Mehmet DEMİR

Burak ÇOŞKUNER

Sürsürü Mah.Atatürk Bulvarı No:79 Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi ELAZIĞ
Tel:  (424) 2336577
Fax: (424) 2330764